Wiadomości
Jak i to tankować zimą?
Wracamy do zimowych tematów, jak chronić samochód przy niskim temperaturach.
Temperatura za oknami spada coraz bardziej – ilu z nas miało ostatnio problemy z jazdą lub z odpaleniem samochodu? Wiele czynników ma na to wpływ, ale nie każdy wie, że jakość paliwa także.
Największe problemy mają użytkownicy samochodów na olej napędowy. Gęstnieje on w miarę, jak spada temperatura. Stacje benzynowe zimą mają obowiązek sprzedawać paliwo, które utrzymuje swoje właściwości do temperatury -10 stopni Celsjusza. Jednak co się dzieje, gdy temperatura spada? Warto wybrać się na lepszą stację benzynową i zainwestować w specjalny, zimowy olej napędowy, którego gęstnienie następuje przy temperaturze -20 lub niżej.
Także benzyna na stacjach zmienia się zimą. Jeżeli obawiamy się wyjątkowo niskich temperatur, warto wybrać specjalną zimową wersję, szczególnie, gdy nasz akumulator nie jest nowy. Letnie paliwo może powodować jego szybsze rozładowanie.
LPG także zimą powinien mieć inny skład. Dostawcy dodają więcej propanu, co powoduje wydajniejszą pracę silnika przy niskich temperaturach. Uwaga na nieuczciwych sprzedawców! Dodają czasem metanu, który powoduje uszkodzenia w silniku. Najlepiej wybrać stację nie najtańszą, a najbardziej zaufaną – tu pozorne oszczędności mogą obrócić się przeciwko nam.
Na koniec warto wspomnieć o jednej ważnej rzeczy – nie zostawiajmy samochodu z małą ilością paliwa – wtedy zostaje więcej miejsca na skraplającą się wodę, która miesza się potem w baku z paliwem. Pamiętajmy więc – zimą lejmy do pełna, dla zdrowia naszych samochodów!
Data publikacji - 2014-01-23 12:15:11
Komentarze
Brak komentarzy - możesz być pierwszy
Dodaj swój komentarz