Wiadomości
Zabezpieczenia przed pijanymi kierowcami ciąg dalszy
Temat zaostrzenia kar dla kierowców na podwójnym gazie jest wyjątkowo obecny w ostatnim czasie w mediach, a w szczególności kontrowersyjny pomysł umieszczenia alkomatu w każdym pojeździe. Jednak pomysł nie jest zupełnie nowy.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 80 tych XX wieku zaczęto wprowadzać immobilizery sterowane wydychanym powietrza. We Francji do roku 2015 każdy nowy autobus szkolny ma posiadać takie urządzenie, programy zawierające immobilizery przeprowadzone były także w Szwecji (1999r) i Finlandii (2008r).
Zasada działania tego typu blokad jest wybitnie prosta. Założenie takiego urządzenia we wszystkich samochodach wyeliminowałoby problemy z pijanymi kierowcami, jednak jest prawie niewykonalna pod względem prawnym jak i praktycznym.
Jednak sprawa w przypadku firm transportowych czy taksówek wygląda inaczej. Podniosłoby to bezpieczeństwo przewożonych pasażerów i, np.: przewożonych materiałów niebezpiecznych.
Tradycyjne kontrole przydrożne przeprowadzane są w sposób losowy, więc ich skuteczność nie jest równie wysoka co immobilizerów. Urządzenie to blokuje rozrusznik silnika pojazdu do czasu zaakceptowania próbki wydychanego powietrza.
A Wy? Założylibyście tego typu urządzenia w pojazdach swojej firmy?
Data publikacji - 2014-01-15 12:25:56
Komentarze
Brak komentarzy - możesz być pierwszy
Dodaj swój komentarz