Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Funkcje

Lista funkcji

Zobacz jak wiele funkcji ma nasz system monitoringu.

Std

Monitoring Standard
Monitoring Std. Plus

Zobacz najczęściej kupowane zestawy do lokalizacji pojazdów.

Can

Monitoring CAN
Monitoring CAN Plus

System monitoringu z odczytem danych z komputera pojazdu.

Tacho

Monitoring Tacho

Zdalny odczyt tachografu cyfrowego.

Ochronny

Monitoring Ochronny

Ochrona pojazdów przed kradzieżą - własne zasilanie.

naszeLokalizatory

Nasze lokalizatory

Zapoznaj się z informacjami na temat naszych urządzeń.

inneLokalizatory

Inne lokalizatory

Lista lokalizatorów GPS jakie można podłączyć do naszego serwera.

WiadomościZmiany w sposobie karania pijanych kierowców


   Po wypadku w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia pijany kierowca spowodował śmierć sześciorga pieszych, w tym jednego dziecka, rząd wysunął propozycje zmian, które mają zapobiec takim sytuacjom.

Wielu kierowców wsiadających za kółko po alkoholu, jest przekonanych, że „nic się nie stanie” i „będą jechali ostrożnie”. Także tolerancja społeczna dla takich kierowców jest na zbyt wysokim poziomie, przynajmniej dopóki nie spowodują wypadku. Zmiany proponowane przez rząd mają przestraszyć nietrzeźwych wysokimi karami i brakiem wyroków w zawieszeniu.
Aby plan te zrealizować przygotowano następujące propozycje: kierowca przyłapany na jeździe pod wpływem po raz pierwszy powinien tracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat (aktualnie maksymalnym okresem jest lat 10), oraz powinien zapłacić minimum 5tys. zł nawiązki (kwota sięgnąć może nawet 100 tys. zł. Wyroki w tego typu sprawach powinny być także publicznie ogłaszane.
Sytuacja przy drugim zatrzymaniu ma ciągnąć za sobą poważniejsze konsekwencje – prawo jazdy powinno być odebrane na minimum 5 lat, a nawiązka nie powinna być niższa niż 10 tys. zł. Aby rzeczywiście przekonać kierowców, że nie warto wsiadać za kółko nietrzeźwym, planuje się także zmiany w kodeksie karnym, w celu ograniczenia stosowania kar w zawieszeniu – w przypadku drugiego zatrzymania kierowca powinien spodziewać się bezwzględnej kary pozbawienia wolności.
Dodatkową zmianą proponowana przez rząd jest zmiana statusu prowadzenia pojazdów bez uprawnień, co jest obecnie często praktykowane przez osoby, którym odebrano prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Aktualnie czyn ten jest wykroczeniem, w przyszłości miałby stać się przestępstwem. Luźną sugestią rządu jest także propozycja, aby od 2015 roku każdy samochód był obowiązkowo wyposażony w alkomat – na wszelki wypadek.

Powyższe propozycje to dopiero wstępne rekomendacje, jednak rząd ma zamiar przygotować całą propozycję jeszcze w tym roku.
Przypomnijmy, że w roku 2012 liczba kierowców skazanych za prowadzenie w stanie nietrzeźwości wyniosła 62 tys, a za spowodowanie wypadku po pijanemu 805. Liczby te spadły w porównaniu z rokiem 2010, jednak wciąż gdy na nie patrzymy, przerażają. Na szczęście, kampanie społeczne poprawiają naszą świadomość w zakresie zagrożeń, jakie powodują pijani kierowcy.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, szerokiej drogi!


Data publikacji - 2014-01-08 12:50:24Komentarze


Ziutek     napisał dnia 2014-01-09 11:47:26

I bardzo dobrze, tak powinno być!Karina     napisał dnia 2014-01-14 09:06:21

Ale z tymi alkomatami to premier już przesadził. Jak ktoś wcale zupełnie nie pije to po co mu alkomat w samochodzie?

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?ramka_3_tlo_3